Pagina principală
 

ENDA
   Listă alfabetică articole
   Ultimele articole
   Clasament articole
   Hartă articole
   Echipa ENDA (3)
   Voluntariat ENDA (5)
   Comunicate ENDA (2)
LEGIO DACICA
   Prezentare (1)
   Activități (7)
   Poveștile Legio Dacica (14)
GENERALITĂŢI
   Terra Dacorum (21)
   Economia (10)
   Arta (5)
SOCIAL
   Regii (14)
   Personaje (6)
   Societate (3)
   Origini (2)
   Triburi (75)
   Împăraţii traco-daci (1)
SPIRITUALITATE ŞI CULTURĂ
   Ştiinţă (1)
   Kogaionon (6)
FENOMENUL MILITAR
   Armele (23)
   Seniorii războiului (5)
   Arhitectura militară (5)
   Cetăţile (15)
   Războaiele dacilor (6)
   Civis Romanus (6)
   Romanii (3)
CONEXE
   Dinastii imperiale (2)
   Migraţiile (10)
   Etnografica (6)
   Apoulon (5)
BIBLIOTECA VECHE
   Cuprins
   Surse elene (103)
   Surse latine (140)
   Surse româneşti (97)
   Surse diverse (9)
   Lapidarium (7)
   Traduceri (177)
BIBLIOTECA CONTEMPORANĂ
   Surse contemporane (2)
   Periodice (40)
   Recenzii (5)
   Repertorii arheologice (3)
BIBLIOTECA PDF
   Surse contemporane (1)
   Surse vechi (7)
UNIVERSITARIA
   Lucrări de licenţă (2)
   Cursuri (4)
ISTORIA ALTFEL
   Ziarul personal (5)
   Arheologie experimentală (3)
   Trupe de reconstituire istorică (1)
   Reconstituiri istorice (1)
   Filme artistice (4)
   Grafică (3)
   Poezii (11)
   Legende şi povestiri (3)
   English translations (49)
MULTIMEDIA
   Imagini
   Video (28)
INTERNET
   Resurse WWW (2)
   Ştiri (354)
   Diverse (2)


Pagina principalăHartă siteArhivă ştiriListă alfabetică articoleClasament articoleContact ENDA pe FacebookENDA pe TwitterNoutăţi ENDA prin canal RSSAbonare newsletter Distribuie pe FacebookDistribuie pe TwitterDistribuie prin email

SIMPOZION ARCHAEOMET 2012

2012-03-18




Ziua I - Joi 22 martie

09:30-9:50 Deschidere Simpozion

09:50-11:30 Sesiunea I Plenară

09:50-10:10 Gh.Lazarovici (Univ."Lucian Blaga", Sibiu), C.M.Lazarovici (Institutul de Arheologie Iaşi), B.Constantinescu (Institutul de Fizicş şi Inginerie Nuclearş - Horia Hulubei, IFIN-HH) - "Noi date şi analize cu privire la metalurgia aurului din România în Epoca Cuprului"
10:10-10:30 E.Oberländer-Târnoveanu (Muzeul Naţional de Istorie a României, MNIR), B.Constantinescu (IFIN-HH), Cătălina Chiojdeanu (IFIN-HH), Daniela Cristea-Stan (IFIN-HH), T.Martin (MNIR), Andra Alexiu (MNIR) - "Analiza compoziţională a kosonilor de argint recuperati în mai 2011"
10:30-10:50 B.Constantinescu (IFIN-HH), E.Oberländer-Târnoveanu (MNIR), Cătălina Chiojdeanu (IFIN-HH), Daniela Cristea-Stan (IFIN-HH), T.Martin (MNIR), Andra Alexiu (MNIR) - "Analiza compoziţionala a pseudolysimachilor recuperaţi în mai 2011"
10:50-11:10 Daniela Cristea-Stan (IFIN-HH), B.Constantinescu (IFIN-HH), Angela Vasilescu (IFIN-HH), Cătălina Chiojdeanu (IFIN-HH), E.Oberländer-Târnoveanu (MNIR) - "Metalurgia aurului transilvan în Neolitic, Epoca Bronzului şi Epoca Dacică"
11:10-11:30 Augustin Lazăr (Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Alba Iulia/Universitatea "1 Decembrie 1918" Alba Iulia - "Despre spălarea produsului infracţiunilor contra Patrimoniului Cultural Naţional"

11:30-11:50 Pauză

11:50-13:10 Sesiunea II Plenară

11:50-12:10 Ion Sandu, Otilia Mircea, Vasile Cotiuga, Ioan Gabriel Sandu, Viorica Vasilache - Universitatea "Al.I.Cuza", Iaşi - "Metode şi tehnici complementare implicate în investigarea ştiinţifică a unor caracteristici arheometrice a artefactelor din bronz"
12:10-12:30 B.Constantinescu (IFIN-HH), Daniela Cristea-Stan (IFIN-HH), Adina Boroneanţ (Institutul de arheologie "Vasile Pârvan"), C.Bonsall - "New data on the Mesolithic and Early Neolithic obsidian in Romania"
12:30-12:50 Adina Boroneanţ (Institutul de arheologie "Vasile Pârvan"), B.Constantinescu (IFIN-HH), Ana Ilie (Complexul Muzeal Naţional "Curtea Domnească", Târgovişte), Pavel Mirea (Muzeul Judeţean de Istorie "Teleorman", Alexandria), Daniela Cristea-Stan (IFIN-HH) - "Early Neolithic obsidian in Romania - provenance and trade. New data from the southern Romania"
12:50-13:10 Ion Sandu, Viorica Vasilache, Ana-Petronela Creţu, Vasile Cotiuga - Universitatea "Al.I.Cuza", Iaşi - "Tehnici competitiv integrate utilizate în studiul unor caracteristici arheometrice a unor statuete antropomorfe din cultura Precucuteni"

13:10-14:00 Pauză de masă

14:00-15:20 Două sesiuni paralele

14:00-15:20 Sesiunea III

14:00-14:20 Eugen S.Teodor (MNIR), Dan Ştefan (Digital Domains), Alexandra Teodor (Univ.Arhitectură şi Urbanism "Ion Mincu", Bucureşti) - "Cercetări geofizice la Ibida"
14:20-14:40 Vasile Cotiuga, Andrei Asăndulesei - Universitatea "Al.I.Cuza", Iaşi - "Prospecţiuni magnetometrice în situl arheologic de la Scobinţi, jud.Iaşi"
14:40-15:00 Andrei Asăndulesei, Radu Balaur, Silviu Gania, Vasile Cotiuga, Ana-Petronela Creţu - Universitatea "Al.I.Cuza", Iaşi - "Prospecţiuni geofizice în aşezarea cucuteniană de la Filiaşi, jud.Iaşi"
15:00-15:20 Marius Breazu (S.C.Roşia Montană Gold Corporation S.A.) - "Evoluţia teritorială a fortificaţiilor oraşului antic, medieval şi modern Alba Iulia. Analiza morfo-topografică, cartografică şi modelare 3D"

14:00-15:20 Sesiunea IV

14:00-14:20 C.Beldiman (Univ.Creştină "Dimitrie Cantemir"), M.Cârciumaru (Univ."Valahia", Târgovişte), L.Măruia (Univ.De Vest, Timişoara), A.Berzovan (Univ.Babeş-Bolyai, Cluj-Napoca), Diana-Maria Sztancs (Univ."Lucian Blaga", Sibiu), Daniela Iamandi (Complexul Muzeal Naţional "Curtea Domnească", Târgovişte) - "Microscopy of Ancient Technology. Red Deer Antler Manufacture In The Age Of Dacian Kingdom: A Unique Piece Discovered At Unip Site, Timis County"
14:20-14:40 Diana-Maria Sztancs (Univ."Lucian Blaga", Sibiu), C.Beldiman (Univ.Creştină "Dimitrie Cantemir"), Sabin A.Luca (Muzeul Naţional Brukenthal, Sibiu) - "Anthropomorphic aeneolithic idol made of Spondylus shell recently discovered in Transylvania"
14:40-15:00 Georgiana-Ileana Truică (Univ.Politehnica, Bucureşti), N.Ditaranto (Università degli Studi di Bari Aldo Moro, Italy), M.C.Caggiani (Università degli Studi di Bari Aldo Moro, Italy), A.Mangone (Università degli Studi di Bari Aldo Moro, Italy), S.C.Litescu (Institutul National de Ştiinţe Biologice, Bucureşti), E.D.Teodor (Institutul Naţional de Ştiinţe Biologice, Bucureşti), L.Sabbatini (Università degli Studi di Bari Aldo Moro, Italy), G.L.Radu (Univ.Politehnica, Bucureşti) - "Tehnici analitice nedistructive aplicate în caracterizarea chihlimbarului"
15:00-15:20 Irina Petroviciu (MNIR), Jan Wouters (wijndreecht, Belgia), Cristina Carsote (MNIR), Petru Budrugeac (Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare pentru Inginerie Electrică, Bucureşti), Lucreţia Miu (Institutul de Cercetare-Dezvoltare Textile şi Pielărie, Bucureşti), Wilfried Vetter (Academy of Fine Arts, Viena), Manfred Schreiner (Academy of Fine Arts, Viena) - "Investigarea nedistructivă a materialelor organice - între teorie şi realitate"

15:20-15:40 Pauză

15:40-17:20 Două sesiuni paralele

Sesiunea V

15:40-16:00 Domsa Ovidiu (Univ."1 Decembrie 1918", Alba Iulia) - "Cercetări privind analiza epocii romane în zona localităţii Ampelum-Zlatna. Virtualizarea datelor arheologice şi utilizarea hărţilor virtuale 3D. Aplicaţia ViArchMap"
16:00-16:20 Radu Stanese (Univ."1 Decembrie 1918", Alba Iulia) - "Introducere în antropometria comparată"
16:20-16:40 Daniel Bălţat (Univ."1 Decembrie 1918", Alba Iulia) - "Aplicaţii ale imaginii digitale aeriene în cercetările arheologice ale zonei Corneşti, Banat"
16:40-17:00 Sîrghie Sabin (Univ."1 Decembrie 1918", Alba Iulia) - "Consideraţii privind aplicaţiile metodelor şi modelelor predictive în arheologie"
17:00-17:20 Sîrghie Răzvan (Univ."1 Decembrie 1918", Alba Iulia) - "Principii privind conectarea bazelor de date distribuite în arheologie. Aplicaţia ArheoNET"

Sesiunea VI

15:40-16:00 Beatrice Ciuta (Univ."1 Decembrie 1918", Alba Iulia) - "Contribuţii la reconstituirea dietei vegetale a comunităţilor preistorice din nord-vestul României"
16:00-16:20 Alexandra Comşa (Institutul de Arheologie "Vasile Pârvan") - "Studiu demografic comparativ privind necropolele aparţinând culturii Gumelniţa de pe teritoriul României"
16:20-16:40 Ion Sandu, Vasile Cotiuga, Viorica Vasilache, Andrei Victor Sandu, Otilia Mircea - Univ."Al.I.Cuza", Iaşi - "Metode şi tehnici complementare implicate în investigarea ştiinţifică a unor caracteristici arheometrice a artefactelor din ceramică"
16:40-17:00 Daniela Iamandi (Complexul Muzeal Naţional "Curtea Domnească", Târgovişte) - "Etapele privind reconstituirea unei cahle-oală din sec.XIV"

17:00-18:30 Sesiunea Poster

Ziua II - Vineri 23 martie

09:30-10:50 Două sesiuni paralele

Sesiunea VII

09:30-09:50 Florin Stănescu (Univ."1 Decembrie 1918", Alba Iulia) - "Arheoastronomia, domeniul, istoric, metode, rezultate. Organizarea cercetărilor la nivel naţional şi internaţional"
09:50-10:10 Marius-Mihai Ciuta (Univ."Lucian Blaga", Sibiu) - "Contribuţii la cunoaşterea sistemelor de orientare astronomică ale dacilor"
10:10-10:30 Oproiu Tiberiu, Gh.D.Chiş, F.Szentcovits - Univ."1 Decembrie 1918", Alba Iulia - "Consideraţii astronomice privind cadranul solar de la biserica Calvaria din Cluj-Napoca"
10:30-10:50 Ion Sandu, Viorica Vasilache, Vasile Cotiuga, Otilia Mircea - Univ."Al.I.Cuza", Iaşi - "Aspecte noi privind investigarea ştiinţifică a artefactelor arheologice"

Sesiunea VIII

09:30-09:50 Rodica-Mariana Ion (Univ."Valahia", Târgovişte) - "Nanomaterials trends in restoration and conservation of old book paper"
09:50-10:10 Bucur Mirel (Univ."1 Decembrie 1918", Alba Iulia) - "Imaginea radiologică digitală utilizată în investigarea icoanelor pe panou"
10:10-10:30 C.Ponta (IFIN-HH) - "Prezentare aplicaţii metodă de iradiere gama în conservarea patrimoniului cultural"
10:30-10:50 R.Bugoi (IFIN-HH), I.Poll (Muzeul Municipiului Bucureşti), Gh.Manucu-Adameşteanu (Muzeul Municipiului Bucureşti), T.Calligaro (C2RMF, CNRS Louvre, Paris), L.Pichon (C2RMF, CNRS Louvre, Paris) - "IBA analyses on some glass tesserae (11th - 12th century A.D.) found in Isaccea-Vicina"

10:50-11:10 Pauză

Sesiunea IX Plenară 11:10-12:30

11:10-11:30 Cătălina Chiojdeanu (IFIN-HH) - "Metode statistice în studiul numismatic"
11:30-11:50 Cătălin Lazăr (MNIR) - "Observaţii privind datările radiocarbon din cadrul necropolei eneolitice de la Sultana-Malu Roşu"
11:50-12:10 "Prezentare accelerator AMS pentru datări cu Carbon-14 la IFIN-HH"
12:10-12:30 Attila László, prof. emeritus Universitatea "Al.I.Cuza" Iaşi - "Arheometrie şi Arheologie. Despre Stadiul şi Perspectivele Colaborării"
12:30-14:00 Adunarea Generală a Societăţii de Arheometrie

POSTERE

1. Iharka Szuecs-Csillik, Liviu Mircea, Zoia Maxim, Tiberiu Oproiu - Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei, Cluj-Napoca - "Determinarea Eclipselor de Soare din Neolitic în zona Sanctuarului de la Parţa"
2. Diana Bindea, Imola Kelemen - Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei, Cluj-Napoca - "Analize arheozoologice la Palatca (jud.Cluj)"
3. Popovici Mariana, Stanc Simina, Bejenaru Luminiţa - Universitatea "Al.I.Cuza", Iaşi - "Domestic pig and wild boar separation remains due to biometric data of postcranial and cranial skeleton for the first and second millennia A.D. assemblages, on Romania`s territories"
4. Simina Stanc - Universitatea "Al.I.Cuza", Iaşi - "Caracterizarea morfometrică a mamiferelor identificate în aşezarea medievală de la Beroe"
5. Corina Anca Simion (IFIN-HH), M.Tanislav (Univ.Bucuresti), I.Munteanu (Univ.Bucuresti), D.Ionescu (Institutul Naţional al Patrimoniului) - "Studiul georadar pentru restaurarea fostului conac Oţeteleşanu, Măgurele, Ilfov"
6. Sanda Maria Doncea, Rodica-Mariana Ion, Zina Vuluga, Valentin Sorin Rădiţoiu, Viorica Amăriuţei, Aurelia Anghel - ICECHIM Bucuresti, Valentin Ioan Niculescu - INFLPR - "Comparison of physico-mechanical properties of treated and untreated paper from 20th Century"
7. Tudor Martin (MNIR), B.Constantinescu (IFIN-HH), Daniela Cristea-Stan (IFIN-HH) - "Despre compoziţia unor monede japoneze şi chinezesti din sec.XVIII-XIX"
8. Marcel Benea, Luminita Sasaran, Mihai Rotea - Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei, Cluj-Napoca - "Analize preliminare asupra materialului litic din cadrul atelierului de prelucrare a metalului de la Palatca (jud.Cluj)"
9. Cezara Voica, Zoia Maxim - Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei, Cluj-Napoca - "Characterization of ceramics from Neolithic using ICP-MS for trace elements determination and Pb, Sr isotopic analysis"
10. Simona-Florentina Pop, Sanda-Maria Doncea, Radu-Claudiu Fierascu, Irina Fierascu, Rodica-Mariana Ion - ICECHIM Bucureşti, Mihaela-Lucia Ion - Univ."Valahia" Târgovişte, Mirela Leahu - Univ.Bucureşti, Daniela Ţurcanu-Caruţiu - Univ."Ovidius" Constanţa, Aurelia Meghea - Univ.Politehnica Bucureşti - "Analytical characterization of chalk wall in historical monuments of Basarabi, Romania"
11. Otilia Mircea (Univ."Al.I.Cuza" Iaşi), Gheorghe Niculescu (MNIR), Ana Maria Vlad (Centrul de Conservare a Patrimoniului Cultural Iaşi), Maria Geba (Centrul de Conservare a Patrimoniului Cultural Iaşi) - "Aplicarea fluorescenţei de raze X (XRF) şi a microscopiei optice (OM) în studiul crustelor de coroziune a unor artefacte arheologice"
12. Marta Ursescu, Ana-Maria Vlad - Complex Muzeal Naţional "Moldova" Iaşi, Adeline-Camelia Ciocan, Univ."Al.I.Cuza" Iaşi - "Pigmenţii roşii în miniatură de carte românească. Caracterizarea Arheometrică a Tehnicilor Medievale de Producere a acestora"
13. Cătălin Lazăr (MNIR), Theodor Ignat (Muzeul Municipiului Bucureşti), Sebastian Stan (Univ.de Arhitectură şi Urbanism "Ion Mincu", Bucureşti) - "Arhitectura & Arheologie Experimentală: Reconstituirea unei locuinţe preistorice"

citeşte mai departe...


BIBLIOGRAFIE:


Sursa: http://www.romarchaeomet.ro , 2012