Pagina principală
 

ENDA
   Listă alfabetică articole
   Ultimele articole
   Clasament articole
   Hartă articole
   Echipa ENDA (3)
   Voluntariat ENDA (5)
   Comunicate ENDA (2)
LEGIO DACICA
   Prezentare (1)
   Activități (7)
   Poveștile Legio Dacica (14)
GENERALITĂŢI
   Terra Dacorum (21)
   Economia (10)
   Arta (5)
SOCIAL
   Regii (14)
   Personaje (6)
   Societate (3)
   Origini (2)
   Triburi (75)
   Împăraţii traco-daci (1)
SPIRITUALITATE ŞI CULTURĂ
   Ştiinţă (1)
   Kogaionon (6)
FENOMENUL MILITAR
   Armele (23)
   Seniorii războiului (5)
   Arhitectura militară (5)
   Cetăţile (15)
   Războaiele dacilor (14)
   Civis Romanus (6)
   Romanii (3)
CONEXE
   Dinastii imperiale (2)
   Migraţiile (10)
   Etnografica (6)
   Apoulon (5)
BIBLIOTECA VECHE
   Cuprins
   Surse elene (103)
   Surse latine (140)
   Surse româneşti (97)
   Surse diverse (9)
   Lapidarium (7)
   Traduceri (177)
BIBLIOTECA CONTEMPORANĂ
   Articole online
   Cărți online
   Periodice (42)
   Recenzii (5)
   Repertorii arheologice (3)
   Surse contemporane (2)
BIBLIOTECA PDF
   Surse contemporane (2)
   Surse vechi (7)
UNIVERSITARIA
   Lucrări de licenţă (2)
   Cursuri (4)
ISTORIA ALTFEL
   Ziarul personal (5)
   Arheologie experimentală (3)
   Trupe de reconstituire istorică (1)
   Reconstituiri istorice (1)
   Filme artistice (4)
   Grafică (3)
   Poezii (11)
   Legende şi povestiri (3)
   English translations (49)
MULTIMEDIA
   Imagini
   Video (28)
INTERNET
   Resurse WWW (2)
   Ştiri (361)
   Diverse (2)


Pagina principalăHartă siteArhivă ştiriListă alfabetică articoleClasament articoleContact ENDA pe FacebookENDA pe TwitterNoutăţi ENDA prin canal RSSAbonare newsletter Distribuie pe FacebookDistribuie pe TwitterDistribuie prin email

PROGRAM DAC FEST - SUB SEMNUL LUPULUI 2012

06-10-2012




VINERI 12.10.2012

18:00 - 19:00 Paradă de costume antice şi deschiderea oficială a Festivalului - Piaţa Victoriei Orăştie

SÂMBĂTĂ 13.10.2012

11:00 - 16:00 Ateliere civile şi militare, jocuri interactive pentru copii, prezentare armament antic
15:00 - 17:00 Spectacol folcloric Căluşerii din Orăştioara de Sus, Fluieraşii din Grădiştea de Munte, Casandra Hăuşi, Nicolae Pitiş şi Smaranda Scorţariu-Paşca
17:00 - 18:00 Terra Dacica Aeterna - marea confruntare dintre daci şi romani
18:00 - 19:00 Virtus Antiqva - Gladiatorii - Tradiţii şi legende
19:00 - 21:00 Spectacol muzică folk: Focul Viu, Călin Bârcean şi alţi invitaţi
21:00 - Aprinderea focului sacru

DUMINICĂ 14.10.2012

11:00 - 13:00 - Concurs „Sica de aur” şi ultima confruntare dintre daci şi romani

citeşte mai departe...


BIBLIOGRAFIE:


Sursa: http://www.hunedoara.djc.ro