Pagina principală
 

ENDA
   Listă alfabetică articole
   Ultimele articole
   Clasament articole
   Hartă articole
   Echipa ENDA (3)
   Voluntariat ENDA (5)
   Comunicate ENDA (2)
LEGIO DACICA
   Prezentare (1)
   Activități (7)
   Poveștile Legio Dacica (14)
GENERALITĂŢI
   Terra Dacorum (21)
   Economia (10)
   Arta (5)
SOCIAL
   Regii (14)
   Personaje (6)
   Societate (3)
   Origini (2)
   Triburi (75)
   Împăraţii traco-daci (1)
SPIRITUALITATE ŞI CULTURĂ
   Ştiinţă (1)
   Kogaionon (6)
FENOMENUL MILITAR
   Armele (23)
   Seniorii războiului (5)
   Arhitectura militară (5)
   Cetăţile (15)
   Războaiele dacilor (6)
   Civis Romanus (6)
   Romanii (3)
CONEXE
   Dinastii imperiale (2)
   Migraţiile (10)
   Etnografica (6)
   Apoulon (5)
BIBLIOTECA VECHE
   Cuprins
   Surse elene (103)
   Surse latine (140)
   Surse româneşti (97)
   Surse diverse (9)
   Lapidarium (7)
   Traduceri (177)
BIBLIOTECA CONTEMPORANĂ
   Articole online
   Cărți online
   Periodice (41)
   Recenzii (5)
   Repertorii arheologice (3)
BIBLIOTECA PDF
   Surse contemporane (2)
   Surse vechi (7)
UNIVERSITARIA
   Lucrări de licenţă (2)
   Cursuri (4)
ISTORIA ALTFEL
   Ziarul personal (5)
   Arheologie experimentală (3)
   Trupe de reconstituire istorică (1)
   Reconstituiri istorice (1)
   Filme artistice (4)
   Grafică (3)
   Poezii (11)
   Legende şi povestiri (3)
   English translations (49)
MULTIMEDIA
   Imagini
   Video (28)
INTERNET
   Resurse WWW (2)
   Ştiri (360)
   Diverse (2)


Pagina principalăHartă siteArhivă ştiriListă alfabetică articoleClasament articoleContact ENDA pe FacebookENDA pe TwitterNoutăţi ENDA prin canal RSSAbonare newsletter Distribuie pe FacebookDistribuie pe TwitterDistribuie prin email

SIMPOZION ARHEOVEST 2015


Asociaţia ArheoVest Timişoara organizează în data de 28 noiembrie 2015 la Universitatea de Vest Timişoara (Bd. Vasile Pârvan, Nr.4), a III-a ediţie a Simpozionului Arheovest, Interdisciplinaritate în arheologie, In Memoriam Florin Medeleţ (1943-2005). Programul este după cum urmează:

PROGRAM GENERAL
LOC: Universitatea de Vest din Timişoara (Blvd. Vasile Pârvan, nr. 4)
• 08:00‒09:00 Înscrierea participanţilor Holul din faţa Amfiteatrului Aula Magna – etaj I
• 09:00‒10:00
Festivitatea de deschidere
Vor lua cuvântul:
Lorena VLAD, Preşedinte Asociaţia "ArheoVest"
Conf. univ. dr. Mădălin BUNOIU, Prorector Universitatea de Vest din Timişoara
Lect. univ. dr. Valy CEIA, Prodecan Facultatea de Litere, Istorie şi Teologie
Adrian NEGOIŢĂ, Preşedintele Comisiei de Cultură a Consiliului Judeţean Timiş 
Dr. Aurel RUSTOIU, Institutul de Arheologie şi Istoria Artei, Cluj‐Napoca
Dr. Valentin CEDICĂ, Muzeul Banatului, Timişoara
Lect. univ. dr. Dorel MICLE, Universitatea de Vest din Timişoara
Sorin FORŢIU, Project Manager Asociaţia "ArheoVest"
Amfiteatrul Aula Magna (etaj I)
• 10:00‒10:30 Pauză de cafea Holul din faţa Amfiteatrului Aula Magna – etaj I
• 10:30‒12:30 Prezentarea lucrărilor pe secţiuni Amfiteatrele A01, A02, A03, A12
• 12:30‒14:00 Servirea prânzului (Demisol Universitatea de Vest)
• 14:00‒15:20 Prezentarea lucrărilor pe secţiuni Amfiteatrele A01, A02, A03, A12
• 15:20‒15:40 Pauză de cafea Holul din faţa Amfiteatrului Aula Magna – etaj I
• 15:40‒17:40 Prezentarea lucrărilor pe secţiuni Amfiteatrele A01, A02, A03, A12
• 20:00 ‒ ... Cina festivă

PREISTORIE
Amfiteatrul A01
Moderator: Gheorghe LAZAROVICI
Secretar: Cristian FLOCA
• 10:30‐10:50 Mădălin‐Cornel VĂLEANU (Complexul Muzeal Naţional Moldova Iaşi ‐  Muzeul de Istorie a Moldovei), Sub lupa Securităţii. Arheologul Nicolae Zaharia
• 10:50‐11:10 Mihai DUNCA (Universitatea "Babeş‐Bolyai", Cluj‐Napoca), Tipologia uneltelor din piatră  şlefuită din situl neolitic de la Porţ‐Corău
• 11:10‐11:30 Cornelia‐Magda LAZAROVICI, Gheorghe LAZAROVICI (Institutul de Arheologie, Iaşi, Universitatea "Lucian Blaga", Sibiu), Bucraniul ‐ simbol şi semn
• 11:30‐11:50 Cristian ROMAN, Sorin Marcel COLESNIUC, Radu POP, Constantin APARASCHIVEI, Romeo‐Alexandru PERLIK, Olimpia GRIDAN, Silviu GRIDAN (Serviciul Public de Administrare a Monumentelor Istorice, Deva, Muzeul de Arheologie "Callatis", Mangalia, Clubul Sportiv Universitar Politehnica Cluj, Muzeul Bucovinei, Suceava, Clubul Sporturilor Montane Hunedoara, Schaeffler România SA, Facultatea de Ştiinţe Socio‐Umane, Universitatea "Lucian Blaga", Sibiu), Materiale preistorice din Peştera Binder – Cheile Turzii provenind din răscoliri în săpătura lui Nicolae Vlassa
• 11:50‐12:10 Laura COLTOFEAN (Universitatea "Lucian Blaga", Sibiu, Muzeul Naţional Brukenthal, Sibiu), Importanţa celui de‐al optulea Congres Internaţional de Antropologie  şi Arheologie Preistorică (Budapesta, 1876) în dezvoltarea arheologiei preistorice în Transilvania secolului al XIX‐lea
• 12:10‐12:30 Silviu GRIDAN, Claudiu FLORIAN (Facultatea de Ştiinţe Socio‐Umane, Universitatea "Lucian Blaga", Sibiu, Institutul Cultural Român, Berlin), Contribuţii la cunoaşterea neoliticului şi eneoliticului din sud‐estul Transilvaniei, comuna Homorod (judeţul Braşov)

• 12:30–14:00 Pauză de masă

Amfiteatrul A01
Moderator: Sergiu Constantin ENEA
Secretar: Alexandru HEGYI
• 14:00‐14:20 Adela KOVÁCS, Maria DIACONESCU (Muzeul Judeţean Botoşani) Noi consideraţii asupra unei statuete verticale din Cultura Cucuteni, faza B de la Stânca Ştefăneşti, judeţul Botoşani
• 14:20‐14:40 Adela KOVÁCS, Silviu GRIDAN (Muzeul Judeţean Botoşani, Facultatea de Ştiinţe Socio‐Umane, Universitatea "Lucian Blaga", Sibiu), Experimente cu privire la muzica preistorică ‐ noi interpretări asupra vaselor suport cucuteniene
• 14:40‐15:00 Dumitru BOGHIAN, Sergiu‐Constantin ENEA, Radu‐Gabriel PÎRNĂU, Aurel MELNICIUC (Facultatea de Istorie şi Geografie, Universitatea "Ştefan cel Mare", Suceava, Liceul "Ion Neculce", Târgu Frumos, jud. Iaşi, Colectivul de Geografie, Academia Română, Filiala Iaşi, Muzeul Judeţean Botoşani), Încercare de reconstituire a evoluţiei peisajului preistoric în Depresiunea Prutului mijlociu – microzona sitului cucutenian de la Ripiceni‐Holm (judeţul Botoşani)
• 15:00‐15:20 Roxana MORTEANU, Florin GOGÂLTAN (Facultatea de Istorie, Universitatea Bucureşti, Institutul de Arheologie şi Istoria Artei, Cluj‐Napoca), O protomă ornitomorfă din epoca bronzului de la Satu Mare, jud.Arad)

• 15:20-15:40 Pauză de cafea

• 15:40‐16:00 Gabriel CRĂCIUNESCU, Cristian Dumitru MANEA, Eugen Gavril VĂCUŢĂ  (Muzeul Regiunii “Porţile de Fier”, Drobeta Turnu Severin, Muzeul Regiunii “Porţile de Fier”, Drobeta Turnu Severin), Descoperiri funerare întâmplătoare la Gârla Mare, judeţul Mehedinţi
• 16:00‐16:20 Eugen PĂDUREAN, Leonard DOROGOSTAISKY (Complexul Muzeal, Arad Asociaţia "ArheoVest" Timişoara), Noi aşezări fortificate în Câmpia Aradului, arealul oraşului Curtici
• 16:20‐16:40 Péter CZUKOR, Csaba SZALONTAI, Anna PRISKIN, Vajk SZEVERÉNYI (Móra Ferenc Múzeum, Szeged, University of Pécs, Institute of Archaeology, Hungarian, Academy of Sciences, Budapest), Paths to power: Mapping routes between Late Bronze Age fortified settlements
• 16:40‐17:00 Eduard SETNIC (Muzeul Judeţean Botoşani), Un depozit de bronzuri recent descoperit la Bârsăneşti, comuna Durneşti, judeţul Botoşani
• 17:00‐17:20 Emanoil PRIPON (Muzeul Judeţean de Istorie şi Artă, Zalău), Restaurarea lanţului cu pandantive din depozitul de bronzuri de la Guruslău, judeţul Sălaj
• 17:20‐17:40 Petru ROGOZEA, Răzvan Ioan PINCA, Octavian‐Cristian ROGOZEA (Muzeul de Istorie, Etnografie şi Artă Plastică, Lugoj), Cercetările arheologice de la Susani. Campaniile 2000‒2006. Aşezarea şi tumulul de prima epocă a fierului)

ANTICHITATE
Amfiteatrul A02
Moderator: Cristina BODÓ
Secretar: Sorin FORŢIU
• 10:30‐10:50 Teodora MOŢ (Facultatea de Istorie, Universitatea Bucureşti), Arsinoe II, regină a Thraciei şi Egiptului
• 10:50‐11:10 Andrei GEORGESCU, Cristian FLOCA (Muzeul Banatului, Timişoara, Asociaţia "ArheoVest" Timişoara), Structuri de habitat din La Tène‐ul timpuriu  şi mijlociu în Banat. Locuinţa C.14 descoperită  la Moşniţa Veche‐Dealul Sălaşului
• 11:10‐11:30 Valeriu SÎRBU, Diana Crina DĂVÎNCĂ  (Muzeul Brăilei "Carol I", Brăila, Institutul de Arheologie "Vasile Pârvan", Bucureşti), Unele observaţii privitoare la înmormântările de copii din sud‐estul Europei (mileniul I a.Chr.)
• 11:30‐11:50 Valeriu SÎRBU, Cătălin BORANGIC (Muzeul Brăilei "Carol I", Brăila, Muzeul Naţional al Unirii, Alba Iulia), Paznicii trecătorii ‐ mormintele dacice de pe valea Oltului
• 11:50‐12:10 Valeriu SÎRBU, Cristina BODÓ (Muzeul Brăilei "Carol I", Brăila, Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane, Deva), Câmpuri‐Surduc (jud.Hunedoara): două  cetăţi dacice uitate de pe valea Mureşului mijlociu
• 12:10‐12:30 Horea POP (Muzeul Judeţean de Istorie şi Artă, Zalău), Un tip special de vas dacic descoperit în aşezarea fortificată de pe Măgura Moigradului, jud.Sălaj

• 12:30–14:00 Pauză de masă

Amfiteatrul A02
Moderator: Valeriu SÎRBU
Secretar: Alexandru BERZOVAN
• 14:00‐14:20 Aurel RUSTOIU, Iosif Vasile FERENCZ (Institutul de Arheologie şi Istoria Artei, Cluj‐Napoca, Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane, Deva), Spaţiu civil şi spaţiu funerar în aşezarea fortificată dacică de la Cugir
• 14:20‐14:40 Alexandru BERZOVAN (Universitatea "Alexandru Ioan Cuza", Iaşi), Observaţii privind o serie de materiale arheologice din perioada dacică provenite de la Pecica‐Şanţul Mare (jud.Arad)
• 14:40‐15:00 Iosif Vasile FERENCZ (Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane, Deva), Noi artefacte din fier descoperite în Dobrogea
• 15:00‐15:20 Cătălin BORANGIC, Alexandru BERZOVAN (Muzeul Naţional al Unirii, Alba Iulia, Universitatea "Alexandru Ioan Cuza", Iaşi), Artefacte pierdute, artefacte recuperate. Consideraţii privind câteva piese de echipament militar şi civil din perioada dacică

• 15:20–15:40 Pauză de cafea

• 15:40‐16:00 Sorin FORŢIU (Asociaţia "ArheoVest" Timişoara), Problema locaţiilor ptolemeice fără un corespondent modern cert ‒ explicaţii. Analiză de caz: Ziridava
• 16:00‐16:20 Marius BARBU (Muzeul Civilizaţiei Dacice şi Romane, Deva), Consideraţii privind arheologie experimentală şi reconstituirea istorică. Studiu de caz: antichitatea dacică şi romană
• 16:20‐16:40 Katarzyna JAROSZ (The International University of Logistics and Transport, Wrocław), Pseudoarchaeology in Romanian Press (Ştiinţă şi Tehnică)
• 16:40‐17:00 Bogdan CONDURĂŢEANU (Digital Romania Project, Bucureşti), Inamicul în faţa porţilor; O reconsiderare a scopului şi potenţialului ultimei linii defensive a României în faţa comunismului: Linia Fortificată Focşani ‒ Nămoloasa‒Brăila
• 17:00‐17:20 Marius MARCU (Aquatim SA, Timişoara), Ghid de bune practici în construcţia şi mentenanţa unui WEB site cultural

ANTICHITATE
Amfiteatrul A03
Moderator: Dorel MICLE
Secretar: Cristian OPREAN
• 10:30‐10:50 Radu ZĂGREANU, Horaţiu COCIŞ, Corneliu GAIU (Complexul Muzeal Bistriţa‐Năsăud, Universitatea "Babeş‐Bolyai", Cluj‐Napoca, Complexul Muzeal Bistriţa‐Năsăud), Limesul roman între Samum şi Arcobadara
• 10:50‐11:10 Doina BENEA, Simona REGEP (Universitatea de Vest din Timişoara), Câteva observaţii privind prezenţa lui Cohors III Delmatarum Milliaria Equitata în Dacia
• 11:10‐11:30 Adrian ARDEŢ (Muzeul Judeţean de Etnografie şi al Regimentului de Graniţă, Caransebeş), Tibiscum‐ul la 95 de ani de cercetări arheologice sistematice (1920–2015)
• 11:30‐11:50 Doina BENEA (Universitatea de Vest din Timişoara), Câteva observaţii privind clădirea I din castrul mare de la Tibiscum
• 11:50‐12:10 Michał PISZ, Călin TIMOC (Institute of Archaeology, University of Warsaw, Muzeul Banatului, Timişoara), All roads lead to Tibiscum – results and perspectives of the non‐destructive landscape survey of the Roman fort surroundings
• 12:10‐12:30 Imola BODA (Centrul de Studii Romane, Universitatea "Babeş‐Bolyai", Cluj‐Napoca), Câteva noi contribuţii în ceea ce priveşte existenţa forului provincial în Colonia Sarmizegetusa, în urma analizelor arheologice, topografice şi epigrafice

• 12:30–14:00 Pauză de masă

Amfiteatrul A03
Moderator: Călin TIMOC
Secretar: Alexandru IONESCU
• 14:00‐14:20 Ioana MUREŞAN, Lucian‐Mircea MUREŞAN (Membrii ai colectivelor de cercetare ale şantierelor arheologice Drajna de Sus (jud.Prahova) şi Halmyris (Murighiol, jud. Tulcea), Reluarea cercetării arheologice în castrul roman de la Drajna de Sus. Rezultate preliminare şi perspective
• 14:20‐14:40 Dan MATEI (Muzeul de Istorie, Turda), Prezenţa militarilor din legiunile Daciei la Aquileia în vremea "anarhiei militare"
• 14:40‐15:00 Tomasz DZIURDZIK (Institute of Archaeology, University of Warsaw), Parade Helmet Masks from Roman Dacia: Re‐Interpreting Equipment through the Study of Military Religion
• 15:00‐15:20 Ştefana CRISTEA (Universitatea "Babeş‐Bolyai", Cluj‐Napoca), Serapis/Priapus de la Micia. O propunere de reatribuire

• 15:20–15:40 Pauză de cafea

• 15:40‐16:00 Mariana BALACI CRÂNGUŞ (Universitatea de Vest din Timişoara), Reprezentările de urechi votive pe monumentele din Dacia romană
• 16:00‐16:20 Marc Eduard FRÎNCU (Universitatea de Vest din Timişoara), Astronomical analysis of the orientation of paleo‐christian basilicas in Romania in the context of Early Christianity
• 16:20‐16:40 Loredana GÂRLEANU (Universitatea de Medicina şi Farmacie "Victor Babeş", Timişoara), Cazul mormântului sarmatic de la Gelu: variaţie anatomică  sau condiţie patologică?
• 16:40‐17:00 Alexandru IONESCU, Claudiu TOMA, Călin TIMOC (Universitatea "Alexandru Ioan Cuza", Iaşi, Asociaţia "ArheoVest" Timişoara, Muzeul Banatului, Timişoara), Despre un sit arheologic de secol III‒IV d.Chr. din arealul comunei Igriş (jud.Timiş)
• 17:00‐17:20 Daniel CIUCALĂU (Muzeul Judeţean Botoşani), Manifestări magice şi religioase identificate în necropolele culturii Sântana de Mureş‐Cernjachov

EV MEDIU
Amfiteatrul A12
Moderator: Dan BĂCUEŢ CRIŞAN
Secretar: Bogdan CRAIOVAN
• 10:30‐10:50 Dan BĂCUEŢ CRIŞAN (Muzeul Judeţean de Istorie şi Artă, Zalău), Porta Mesesina în preajma anului 1000. Interpretări istorice şi realităţi arheologice
• 10:50‐11:10 Bogdan CRAIOVAN (Universitatea de Vest din Timişoara), O fresca a habitatului medieval timpuriu de pe Valea Mureşului. Locuinţele şi cuptoarele medieval timpurii de la Tărtăria, punct Pietroşiţa
• 11:10‐11:30 Aurel MOTOTOLEA (Muzeul de Istorie Naţională şi Arheologie, Constanţa), Casimcea Valley‐Landscape Changes and Human‐Environment Interactions in the Middle Ages (XVI–XVII centuries). Study Case ‐ Sites Pazvant I (cemetery) and Pazvant II (rural settlement)
• 11:30‐11:50 Livia MAGINA (Muzeul Banatului Montan, Reşiţa), Un inventar al castelului Aghireşu în secolul al XVII‐lea
• 11:50‐12:10 Răsvan GĂVAN (Muzeul Banatului, Timişoara), Conservarea mozaicului de la Mănăstirea Bizere, com.Frumuşeni, jud.Arad)
• 12:10‐12:30 Adrian MAGINA (Muzeul Banatului Montan, Reşiţa) Pădurea în Banatul medieval

• 12:30–14:00 Pauză de masă

Amfiteatrul A12
Moderator: Dorel MICLE
Secretar: Bogdan CRAIOVAN
• 14:00‐14:20 Ligia BOLDEA (Muzeul Banatului Montan, Reşiţa), Portrete feminine din spaţiul comitatelor medievale bănăţene: nobilele doamne ale familiei Himfi de Remetea
• 14:20‐14:40 Liviu MĂRUIA†, Ovidiu BOZU, Fântâna medievală  din punctul Sălişte, sat Susani, comuna Traian Vuia, judeţul Timiş)
• 14:40‐15:00 Oana‐Alexandra BORLEA (Universitatea "Babeş‐Bolyai", Cluj Napoca), Toponimia bazinului hidrografic al Timişului Mort. Relevanţă  arheologică
• 15:00‐15:20 Hedy M‐KISS (Universitatea de Vest din Timişoara), Fragmente de încălţăminte medievală  descoperite la Timişoara (2007‒2014)

• 15:20–15:40 Pauză de cafea

• 15:40‐16:00 Ana‐Cristina HAMAT (Muzeul Banatului Montan, Reşiţa), La braţ cu Evliya Çelebi prin cetatea Timişoarei. Studiu de caz: Piaţa medievală târzie descoperită pe str.Lucian Blaga
• 16:00‐16:20 Cristian OPREAN (Universitatea de Vest din Timişoara), Fauna din Piaţa Libertăţii din Timişoara descoperită în urma cercetărilor arheologice preventive. Campania 2013‒2014
• 16:20‐16:40 Dan Ştefan VLASE, Titus Vasile VLASE, Dorel MICLE (Direcţia Judeţeană pentru Cultură Timiş, Centrul de Analize Termice în Probleme de Mediu, Universitatea de Vest din Timişoara, Universitatea de Vest din Timişoara), Analize FT‐IR, TG/DTG/DTA‐DSC aplicate pe ceramica otomană descoperită în urma săpăturilor arheologice de salvare din Piaţa Libertăţii, Timişoara, Campania 2013‒2014
• 16:40‐17:00 Raluca DUMACHE, Veronica CIOCAN, Camelia MUREŞAN, Alexandra ENACHE (Disciplina de Medicină Legală, Bioetică, Deontologie şi Drept Medical, Universitatea de Medicină şi Farmacie "Victor Babeş", Timişoara; Institutul de Medicină Legală, Timişoara), Noi perspective în identificările medico‐legale prin analiza moleculară a ADN‐ului)

POSTER
Amfiteatrul Aula Magna (etaj I ‐ hol)
• 10:30‐17:40 Iharka‐Magdolna SZUCS‐CSILLIK, Zoia MAXIM (Astronomical Institute of Romanian Academy, Cluj‐Napoca, National History Museum of Transylvania, Cluj‐Napoca), Goddess of nocturnal light at Parta / Zeiţa Luminii nocturne la Parţa
• 10:30‐17:40 Andreea VORNICU, Isabelle SIDÉRA (Maison Archéologie Ethnologie René Ginouvés, Laboratoire UMR 7055 Préhistoire et Technologie), Documenting new activities of the past by use‐wear analysis. The case of Late Neolithic bone beamers



citeşte mai departe...


BIBLIOGRAFIE:


Sursa: http://www.arheovest.ro , 2015