Pagina principală
 



ENDA
   Listă alfabetică articole
   Ultimele articole
   Clasament articole
   Hartă articole
   Asoc. Cult. Enciclopedia Dacica (2)
   Echipa ENDA (4)
   Activități ENDA (2)
   Voluntariat ENDA (5)
   Comunicate ENDA (3)
   Rapoarte de activitate (3)
LEGIO DACICA
   Prezentare (1)
   Activități (8)
   Poveștile Legio Dacica (15)
GENERALITĂŢI
   Terra Dacorum (24)
   Economia (12)
   Arta (6)
SOCIAL
   Regii (15)
   Personaje (6)
   Societate (3)
   Origini (2)
   Triburi (83)
   Împăraţii traco-daci (1)
SPIRITUALITATE ŞI CULTURĂ
   Ştiinţă (1)
   Kogaionon (7)
FENOMENUL MILITAR
   Armele (34)
   Seniorii războiului (7)
   Arhitectura militară (4)
   Cetăţile (20)
   Războaiele dacilor (17)
   Civis Romanus (7)
   Romanii (3)
CONEXE
   Dinastii imperiale (2)
   Migraţiile (10)
   Etnografica (6)
   Apoulon (5)
BIBLIOTECA VECHE
   Cuprins
   Surse elene (103)
   Surse latine (140)
   Surse româneşti (97)
   Surse diverse (9)
   Lapidarium (7)
   Traduceri (177)
BIBLIOTECA CONTEMPORANĂ
   Articole online
   Cărți online
   Periodice (58)
   Recenzii (12)
   Articole știinţifice (1)
   Repertorii arheologice (3)
   Surse contemporane (9)
BIBLIOTECA PDF
   Surse contemporane (8)
   Surse vechi (7)
UNIVERSITARIA
   Lucrări de licenţă (2)
   Cursuri (4)
ISTORIA ALTFEL
   Dacia 3D (10)
   Arheologie experimentală (3)
   Trupe de reconstituire istorică (1)
   Reconstituiri istorice (1)
   Filme artistice (4)
   Grafică (3)
   Poezii (12)
   Legende şi povestiri (3)
   English papers (55)
ZIARUL PERSONAL
   Borangic Cătălin (35)
   Marcu Marius (5)
   Velico Dacus (57)
MULTIMEDIA
   Imagini
   Video (36)
   Podcast (1)
INTERNET
   Resurse WWW (2)
   Ştiri (430)
   Diverse (2)


Pagina principalăHartă siteArhivă ştiriListă alfabetică articoleClasament articoleContact ENDA pe FacebookCanal Youtube ENDAENDA pe TwitterNoutăţi ENDA prin canal RSSAbonare newsletter Distribuie pe FacebookDistribuie pe TwitterDistribuie prin email

OBIECTE DACICE, CELTICE ŞI VANDALE EXPUSE LA CLUJ-NAPOCA

PRECIZARE! Prezentul material NU este o producție ENDA, este o preluare de informație în baza legii 8/1996, Cap. III, Art. 9, Pct. e. Textul de mai jos nu este un material științific, ci un articol de presă, prezentarea lui nu are caracter de informare ci evenimențial și nu reflectă punctul de vedere al ENDA, ci al autorului materialului.


12-08-2013


Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei din Cluj-Napoca va găzdui în perioada 12 - 29 august 2013 o expoziţie temporară de excepţie, intitulată „La hotarele Romei: Daci, Celţi, Vandali”.
„Expoziţia prezintă descoperiri arheologice din Transilvania, care ilustrează civilizaţiile antice de la hotarele lumii romane, printre ele aflându-se atât obiecte celtice din sec. IV-II a.Chr., cât şi dacice din perioada cuprinsă între secolele II a.Chr. şi I p.Chr., precum şi obiecte din sec. II-III ce au aparţinut vandalilor. Piesele care vor fi prezentate publicului au fost expuse în cursul anului trecut la Muzeul Civilizaţiei Celtice şi Romane din Manching (Germania).
Realizatorii acestei expoziţii au dorit să evidenţieze diversitatea culturală existenţă în Nordul Bazinului Carpatic, spaţiu aflat în imediata vecinătate a Imperiului roman. Expoziţia este rodul colaborării dintre Muzeul Judeţean Satu-Mare, Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei din Cluj-Napoca, Muzeul Naţional al Unirii din Alba Iulia, Muzeul de Istorie şi Artă Zalău şi Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş”, spun organizatorii expoziţiei.
Publicul poate vizita expoziţia la sediul muzeului din str. Constantin Daicoviciu nr. 2, în Sala de expoziţii temporare aflată la etajul 2. Expoziţia este deschisă în zilele de luni, marţi, joi şi vineri între orele 10-16, iar miercurea între orele 12-18.

citeşte mai departe...


BIBLIOGRAFIE:


Sursa: http://www.romanialibera.ro , 2013